Het woningaanbod in de hoofdstad is in het tweede kwartaal van 2025 fors toegenomen. Dat blijkt uit de kwartaalcijfers van de Makelaarsvereniging Amsterdam (MVA). In totaal kwamen er 3.968 koopwoningen op de markt, een stijging van 22 procent ten opzichte van een jaar eerder en het hoogste aantal sinds 2008. Deze groei komt vooral door het uitponden van voormalige huurwoningen: woningen die na afloop van tijdelijke huurcontracten niet opnieuw worden verhuurd, maar verkocht. Dit zorgt voor meer aanbod, maar ook voor een verschuiving richting kleinere en minder luxe woningen.
De stijging in aanbod betekent dat woningzoekers meer keuze hebben, maar dat wil niet zeggen dat de betaalbaarheid verbetert. Integendeel: hoewel de gemiddelde transactieprijs licht daalde naar 607.000 euro, steeg de prijs per vierkante meter met 2,5 procent. Dat duidt op een onderliggende prijsdruk, vooral bij kleinere woningen. Kopers betalen gemiddeld meer voor minder ruimte. Verder valt op dat het aantal transacties in Amsterdam is toegenomen met 16 procent ten opzichte van hetzelfde kwartaal vorig jaar. Vooral in stadsdelen als West, Zuid en Oost is de activiteit op de woningmarkt hoog. Ook blijft overbieden aan de orde van de dag: 80 procent van de woningen werd boven de vraagprijs verkocht, gemiddeld 7,8 procent daarboven.
De krapte op de markt is iets afgenomen, met een krapte-indicator van 3,1, tegenover 2,3 een jaar eerder. Toch is er nog geen sprake van een evenwichtige markt; daarvoor ligt het cijfer nog te laag. Ondanks de toename in aanbod blijft Amsterdam een competitieve woningmarkt, met hoge prijzen per vierkante meter en stevige concurrentie onder kopers.
Nieuwsgierig naar alle cijfers? Je vindt het volledige verslag hier.